Mistrz i Małgorzata

../../images/book4.jpg

“Mistrz i Małgorzata” to powieść napisana przez Michaiła Bułhakowa, rosyjskiego pisarza, która jest jednym z najważniejszych dzieł literatury XX wieku. Książka łączy w sobie elementy satyryczne, fantastyczne, filozoficzne i religijne, tworząc bogatą i wielowątkową opowieść. Przedstawia historię Moskwy lat 30. XX wieku, poprzez pryzmat fikcyjnych wydarzeń, jakie miały miejsce w czasach panowania Stalina.

Fabuła rozpoczyna się od przybycia diabła do Moskwy w towarzystwie swojej dziwnej świty, w tym swojej kochanki – niegrzecznej i uwodzicielskiej Małgorzaty. Diabeł wciela się w postać eleganckiego cudzoziemca o imieniu Woland, który zaczyna działać na terenie stolicy Związku Radzieckiego, wplątując ludzi w szereg absurdalnych i niezrozumiałych wydarzeń.

Głównym wątkiem powieści jest los pisarza Mistrza, który po napisaniu powieści o Piłacie zostaje osadzony w szpitalu psychiatrycznym przez władze sowieckie. Mistrz wierzy, że jego powieść jest arcydziełem, ale nie zdobył uznania społeczeństwa i został uznany za szaleńca. Małgorzata, zakochana w Mistrzu, desperacko próbuje go odnaleźć i uwolnić. Jej miłość i oddanie są na tyle silne, że podejmuje pakt z diabłem – oddaje duszę w zamian za uwolnienie Mistrza.

W międzyczasie, Woland i jego świta organizują szereg niezwykłych wydarzeń, które wprowadzają zamieszanie i zamęt w życiu mieszkańców Moskwy. Wywołując chaos, podważają autorytet władzy i ukazują absurdalność rzeczywistości sowieckiej. Woland, jako szatan, ukazuje wady ludzkie, ujawniając ich hipokryzję, żądzę władzy i podłość.

W międzyczasie, Małgorzata uczestniczy w niesamowitym balu u diabła, gdzie poznaje różne postacie historyczne i literackie, w tym Poncjusza Piłata i Wolfa Messinga, znanego rosyjskiego jasnowidza. W trakcie balu dochodzi do rozliczenia z obłudnymi elitami społeczeństwa.

Główną kwestią, jaką porusza książka, jest zagadnienie dobra i zła, moralności i grzechu. Bułhakow ukazuje, że granica między tymi pojęciami bywa czasem bardzo cienka, a ludzkie działania są często pełne sprzeczności. Szatan reprezentuje tu postać bardziej rozumiejącą ludzką naturę niż wielu ludzi, którzy na co dzień działają w sposób nieuczciwy i bezwzględny.

Wątki powieści splatają się, a wydarzenia prowadzą do spektakularnego finału, w którym diabeł i jego świta opuszczają Moskwę, a Małgorzata podejmuje kluczową decyzję dotyczącą swojego losu.

“Mistrz i Małgorzata” to głęboko filozoficzna i alegoryczna powieść, która analizuje ludzką psychikę, współczesną rzeczywistość sowieckiego społeczeństwa, religijność i zło. Język i styl autora są niezwykle barwne, a postacie i wydarzenia ukazane są z dużym poczuciem humoru i ironii. Powieść stanowi nie tylko ciekawą opowieść o niezwykłych przygodach diabła w Moskwie, ale także refleksję nad kondycją ludzkiej natury i społeczeństwa. Bułhakow zadaje pytania o istotę człowieczeństwa, co jest wartościowe w życiu i co sprawia, że człowiek jest prawdziwie wolny.

Latest Posts