Anna Karenina

../../images/book2.jpg

Akcja powieści rozpoczyna się w Petersburgu, gdzie Anna Karenina, piękna i elegancka kobieta, jest żoną wysoko postawionego urzędnika, Aleksego Karenina. Jego siostrzeniec, Konstanty Lewin, jest młodym posiadaczem ziemskim, który zakochuje się w Kitty Szczerbackiej, pięknej dziewczynie z ziemiaństwa.

Anna podróżuje do Moskwy, aby pomóc w rozwiązaniu kryzysu małżeńskiego swojego brata, księcia Stiwy Obłonskiego, z powodu jego romansu z francuską guwernantką. Podczas pobytu w Moskwie Anna spotyka hrabiego Aleksieja Wrońskiego, młodego arystokratę, który natychmiast zakochuje się w niej.

Głęboko poruszona wyznaniem miłości Wrońskiego, Anna zmaga się z moralnym dylematem, ponieważ jest zakochana w nim, ale jest też żoną Karenina i matką syna, Sierioży. Niestety, para nie potrafi ukryć swoich uczuć, a ich romans staje się publicznym skandalem.

W międzyczasie Lewin kontynuuje zaloty do Kitty, ale jego niepewność i wahania sprawiają, że Kitty odrzuca jego propozycję małżeństwa. Kiedy dowiaduje się, że Kitty zgodziła się poślubić hrabiego Wrońskiego, Lewin wpada w rozpacz, ale wkrótce otrzymuje wiadomość, że Kitty zmieniła zdanie i odrzuciła Wrońskiego. Lewin i Kitty w końcu dochodzą do porozumienia i biorą ślub.

Tymczasem Anna jest zmuszona wyjechać z Petersburga, by uniknąć plotek i osądów towarzyskich. Niestety, jej romans staje się coraz bardziej toksyczny, a Anna coraz bardziej zależna od Wrońskiego. Karenin prosi ją o powrót do domu, ale Anna odmawia i żąda rozwodu.

Kiedy Anna dowiaduje się, że Karenin nie udzieli jej rozwodu, popada w jeszcze większą rozpacz i depresję. W końcu rodzi syna Wrońskiego i staje się odizolowana od społeczeństwa. Jej związek z Wrońskim psuje się, a Anna zaczyna odczuwać wewnętrzną pustkę.

W międzyczasie Lewin i Kitty doświadczają początkowych trudności w małżeństwie, ale stopniowo uczą się nawzajem akceptować, co prowadzi do rozwoju miłości i porozumienia między nimi.

Anna, coraz bardziej niepocieszona, podejmuje drastyczne działanie i popełnia samobójstwo, rzucając się pod pociąg. Jej śmierć wywołuje żal i zrozumienie u Wrońskiego, a także prowadzi do refleksji nad życiem i wybaczaniem u Lewina.

Podsumowując, “Anna Karenina” Lwa Tołstoja to nie tylko historia romansu, ale także głęboka analiza ludzkiej natury, moralności, miłości i cierpienia. Powieść przedstawia bogatą panoramę społeczeństwa rosyjskiego, ukazując różne losy i wybory bohaterów, a także wpływ społecznych norm i konwenansów na ich życie.

Latest Posts